2G-100K0B5HS
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of 2G-100K0B5HS
Shop All APC by Schneider Electric
APC GVSUPS100K0B5HS Galaxy VS UPS 100kW 400V for Up to 5 Internal 9Ah Smart Modular Battery Strings, Start-Up 5x8
GVSUPS100K0B5HS | 2G-100K0B5HS
Product Overview
Highly efficient 20 to 100 kW (480 V), 10 to 150 kW (400 V), and 10 to 50 kW (208 V) 3-phase UPS for edge, small, and medium data centers and other business-critical applications.
Galaxy VS is a highly efficient, modular, easy-to-deploy 20 to 100 kW (480 V), 10 to 150 kW (400 V), and 10 to 50 kW (208 V), three-phase uninterruptible power supply that delivers top performance for edge, small, and medium data centers, as well as critical infrastructure in commercial and industrial facilities. Its compact design, high-density technology, N+1 redundancy, and fault-tolerant architecture maximize availability, operational efficiency, and critical load protection, while minimizing total cost of ownership. Thanks to patented technologies, this UPS delivers up to 97% efficiency in normal operating mode and up to 99% in ECOnversion mode, equivalent to 66% higher energy savings. Galaxy VS is EcoStruxure Ready to give you peace of mind anytime, anywhere. Smart modular batteries integrated in the UPS cabinet optimize footprint and ensure critical loads have highly predictable runtimes. Start-up service is included to optimize your system's performance, quality, and safety. With its robust design and industry-leading performance, Galaxy VS is the ideal backbone for your critical infrastructure.
Main Features
  • Highly efficient 20 to 100 kW UPS
  • Supports 3-phase power for edge and data centers
  • Compact design with high-density technology
  • N+1 redundancy for maximum availability
  • Fault-tolerant architecture for critical load protection
  • Up to 97% efficiency in normal mode
  • Up to 99% efficiency in ECOnversion mode