|2G-GVL500KDS
Shop All APC by Schneider Electric
APC GVL500KDS Galaxy VL UPS 500kW, 400V/480V, 5-Pack
GVL500KDS | 2G-GVL500KDS
Product Overview
Highly efficient, modular, high-density 500kW (400/480V) 3-phase UPS that is scalable up to 500kW. It delivers top performance for medium, large, and edge data centers, as well as critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service.
Main Features
- Highly efficient 500kW 3-phase UPS
- Modular and scalable design
- Supports 400/480V voltage
- Ideal for medium to large data centers
- Suitable for critical infrastructure
- Includes 5x8 start-up service
General Information
Name: APC GVL500KDS Galaxy VL UPS 500kW, 400V/480V, 5-Pack
Category: APC by Schneider Electric, Batteries & Power Supplies, Power Management, UPS
UPC Code:
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Application/Usage Commercial, Data Center, Hyperconverged Infrastructure (HCI), Industrial, Infrastructure, IT, Mission Critical Equipment Output Voltage 380V AC, 400V AC, 415V AC, 440V AC, 480V AC Overload Protection Yes Phase Three Phase
Energy Star Yes
Color White Depth 36.4" Form Factor Modular Height 77.6" Package Type Pack Weight 1715.20lb Width 33.5"
Input Frequency 40Hz, 70Hz Input Voltage 380V AC, 400V AC, 415V AC, 440V AC, 480V AC