|2G-PS100KMHS
Shop All APC by Schneider Electric
APC GVSUPS100KMHS Galaxy VS UPS 100kW, 400V
GVSUPS100KMHS | 2G-PS100KMHS
Product Overview
Highly efficient, easy-to-deploy 100kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and halogen-free cables. Marine certified.
Main Features
- 100kW, 400V 3-phase UPS
- Best-in-class power protection
- Low total cost of ownership
- Ideal for edge, small, and medium data centers
- Suitable for critical infrastructure
- Includes 5x8 start-up service
- Halogen-free cables
- Marine certified
General Information
Name: APC GVSUPS100KMHS Galaxy VS UPS 100kW, 400V
Category: APC by Schneider Electric, Batteries & Power Supplies, Power Management, UPS
UPC Code:
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
ADI Part Number 2G-PS100KMHS Brand Name APC by Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric SA Manufacturer Part Number GVSUPS100KMHS Packaged Quantity 1 Product Line Galaxy VS Product Name Galaxy VS 100kW Modular UPS Product Type Double Conversion Online UPS Sector Intrusion
Application/Usage Commercial, Data Center, Industrial, Infrastructure Output Voltage 400V AC Overload Protection Yes Phase Three Phase
Maximum Operating Elevation 3300' Maximum Operating Temperature 104°F (40°C) Maximum Storage Temperature 131°F Minimum Storage Temperature -13°F Thermal Dissipation 3333.10W
Network Management Network Management Card
Color White Depth 33.3" Form Factor Modular Height 58.5" Package Type Pack Weight 551.16lb Width 2.1"
Input Frequency 40Hz, 70Hz Input Voltage 340V AC, 380V AC, 400V AC, 415V AC, 460V AC Output Frequency 50Hz, 60Hz Waveform Type Sine Wave