|2G-UPS10KRFS
Shop All APC by Schneider Electric
APC GVSUPS10KRFS Galaxy VS UPS 10kW 208V with N+1 Power Module for External Batteries, Start-Up 5x8
GVSUPS10KRFS | 2G-UPS10KRFS
Product Overview
Highly efficient, easy-to-deploy 10kW, 208V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy.
Main Features
- 10kW, 208V 3-phase UPS
- Best-in-class power protection
- Low total cost of ownership
- Ideal for edge, small, and medium data centers
- Suitable for commercial and industrial applications
- Includes 5x8 start-up service
- N+1 redundancy with extra power module
- Highly efficient and easy to deploy
General Information
Name: APC GVSUPS10KRFS Galaxy VS UPS 10kW 208V with N+1 Power Module for External Batteries, Start-Up 5x8
Category: APC by Schneider Electric, Batteries & Power Supplies, Power Management, UPS
UPC Code:
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
ADI Part Number 2G-UPS10KRFS Brand Name APC by Schneider Electric Manufacturer Part Number GVSUPS10KRFS Packaged Quantity 1 Product Line Galaxy VS Product Name Galaxy VS UPS 10kW 208V with N+1 power module for external batteries Product Type Industrail UPS
Application/Usage Commercial, Industrial Output Voltage 208V Overload Protection Yes Phase Three Phase
Battery Characteristics VRLA Battery Chemistry Lithium Ion (Li-Ion) Maximum Operating Humidity 0.95
Maximum Operating Elevation 3300' Maximum Operating Temperature 104?F Maximum Storage Temperature 131°F Minimum Storage Temperature -13°F Thermal Dissipation 554.1W
Color White Depth 33.3" Height 58.5" Package Type Pack Weight 551.2lb Width 20.5"
Input Frequency 40-70Hz Input Voltage 200V, 208V, 220V Output Frequency 50Hz, 60Hz Waveform Type Sine Wave