|2G-UPS40KRFS
Shop All APC by Schneider Electric
APC GVSUPS40KRFS Galaxy VS UPS 40kW 208V with N+1 Power Module for External Batteries, Start-Up 5x8
GVSUPS40KRFS | 2G-UPS40KRFS
Product Overview
Highly efficient, easy-to-deploy 40kW, 208V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy.
Main Features
- 40kW, 208V 3-phase UPS
- Best-in-class power protection
- Low total cost of ownership
- Ideal for edge, small & medium data centers
- Suitable for commercial & industrial use
- Includes 5x8 start-up service
- N+1 redundancy with extra power module
- Highly efficient & easy-to-deploy
General Information
Name: APC GVSUPS40KRFS Galaxy VS UPS 40kW 208V with N+1 Power Module for External Batteries, Start-Up 5x8
Specifications
ADI Part Number 2G-UPS40KRFS Brand Name APC by Schneider Electric Manufacturer Part Number GVSUPS40KRFS Product Line Galaxy VS Product Name Galaxy VS UPS 40kW 208V with N+1 power module for external batteries, Start-up 5x8 Product Type Double Conversion Online UPS
Application/Usage Business, Commercial, Critical System, Data Center, Industry
Battery Characteristics VRLA Battery Chemistry Lithium Ion (Li-Ion)
Maximum Operating Elevation 3300' Maximum Operating Temperature 104?F Thermal Dissipation 2273.05W
Color White Depth 33.3" Height 58.5" Weight 639.3lb Width 20.5"
Input Frequency 70Hz Input Voltage 208V Output Frequency 60Hz