|2G-UPS50KRFS
Shop All APC by Schneider Electric
APC GVSUPS50KRFS Galaxy VS UPS 50kW 208V with N+1 Power Module for External Batteries, Start-Up 5x8
GVSUPS50KRFS | 2G-UPS50KRFS
Product Overview
Highly efficient, easy-to-deploy 50kW, 208V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and one additional power module for N+1 redundancy.
Main Features
- 50kW, 208V 3-phase UPS
- Best-in-class power protection
- Low total cost of ownership
- Ideal for edge, small & medium data centers
- Supports critical infrastructure
- Includes 5x8 start-up service
- N+1 redundancy with extra power module
- Highly efficient and easy to deploy
General Information
Name: APC GVSUPS50KRFS Galaxy VS UPS 50kW 208V with N+1 Power Module for External Batteries, Start-Up 5x8
Specifications
ADI Part Number 2G-UPS50KRFS Brand Name APC by Schneider Electric Manufacturer Part Number GVSUPS50KRFS Product Line Galaxy VS Product Name Galaxy VS UPS 50kW 208V with N+1 power module for external batteries, Start-up 5x8 Product Type Double Conversion Online UPS
Application/Usage Business, Commercial, Critical System, Data Center, Industry
Battery Characteristics VRLA Battery Chemistry Lithium Ion (Li-Ion)
Maximum Operating Elevation 3300' Maximum Operating Temperature 104?F Maximum Storage Elevation 5000' Thermal Dissipation 3152.85W
Color White Depth 33.3" Height 58.5" Weight 639.3lb Width 20.5"
Input Frequency 70Hz Input Voltage 208V Output Frequency 60Hz