40-HSQ48S
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of 40-HSQ48S
Shop All Hubbell Premise Wiring
Hubbell HSQ48S Cabinet Components, QUADCAB 48", Black
HSQ48S | 40-HSQ48S
Product Overview
The Hubbell HSQ48S Cabinet is a versatile 48" black enclosure designed for efficient network equipment distribution, reducing heat load in telecom rooms. It features 19" rack-style rails with #12-24 taps and modular construction allowing sections to swing out for easy rear access. Wall-mountable to save floor space, it includes a smoked gray acrylic window and front and rear doors keyed alike for security, with key number CH751. Installation is simple using 3/8" or #8 screws. Optimize your network setup with this practical and secure cabinet.
Main Features
  • 19" Rack style rails tapped #12-24
  • Distributing network equipment lessens heat load in the telecom room
  • Mounted zone cabling enclosures and bracket
  • Cabinet installs in modular sections
  • Wall mount cabinets optimize floor space
  • 48" H x 0.0781" THK Cabinet
  • Acrylic window tinted smoke gray
  • Front door and rear locks both keyed alike with key number CH751
  • Wall mounting hardware is 3/8" or #8 screws
  • Modular construction with mid-section to swing out to access rear installed equipment
General Information
Name: Hubbell HSQ48S Cabinet Components, QUADCAB 48", Black