GI-4463A48
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of GI-4463A48
Shop All George Risk Industries
GRI 4463A-48 Miniature Commercial Switch Set 48", Aluminum
4463A-48 | GI-4463A48
Product Overview
APPLICATION:
The G.R.I. 4460 series of contacts are miniature, low profile, extruded aluminum switches intended for installations in commercial and industrial applications where a rugged, encapsulated wide gap contact is required. Ideal for institutional use such as hospitals, schools, minimum detention facilities, etc. The 4460 and 4460A both offer the installer a 1"+ working gap for loose fitting doors, gates, etc. Available in Closed Loop, Open Loop, SPDT and DPDT, this series of contacts can be purchased with 18" of jacketed wire leads or armored cable. Since the 4460 series is polarity sensitive, the poles are printed on the magnet case to indicate mounting direction. Mounting hardware and spacers provided with switch set. Optional S-44 mounting bracket sold separately.
Main Features
  • Wide Gap Standard 1"+
  • Miniature Size 1.5" L x 5/8" W
  • Heavy Duty Extruded Aluminum
  • Available with 18" Jacketed Or Armored Cable
  • Closed Loop, Open Loop, SPDT
General Information
Name: GRI 4463A-48 Miniature Commercial Switch Set 48", Aluminum