|GI-4473WW22K
Shop All George Risk Industries
GRI 4473-W Magnetic Contact with 2.2K Ohm Resistor
4473-W W/2.2K | GI-4473WW22K
Product Overview
CAT6/Class E, UTP patch cords shall be constructed of 24 AWG unshielded twisted pair stranded copper cable with an enhanced performance modular plug at each end. Patch cord cable shall be offered in multiple colored UTP cable for design flexibility with a clear strain relief boot on each modular plug. All patch cords shall be compatible with both T568A and T568B wiring schemes.
Main Features
- Confidence that each patch cord delivers specified component level performance
- U/UTP Stranded 24 AWG copper cable with a nominal diameter of 0.235 inallows for high-density installations and superior panel cable management
- Optimizes performance and consistency by reducing untwist at plug
- Prevents snags and provides easy release, saving time on frequent moves, adds and changes
- Provides easy access in high-density applications
General Information
Name: GRI 4473-W Magnetic Contact with 2.2K Ohm Resistor
Category: George Risk Industries, Intrusion, Alarm Contacts, Magnetic Contacts
UPC Code: 697625008520
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Input Current 0.5A Input Voltage 200V DC
Diameter 0.37"