|J8-N55ASST48
Shop All Nascom
Nascom N505AS/ST048 N505AS Short Set with 48" Armored Cable
N505AS/ST048 | J8-N55ASST48
Product Overview
Nascom's N505as Is A Short, 2" Block Switch, Designed For Man Doors. It
Combines The Installers' Choice Of Contact Configuration With An N35 Ndfeb
Magnet For Maximum Gap Performance.
The Closed Loop Version Of The N505as Prevents False Alarms Caused By
Warping Or Shifting Of Doors, And Features Our Unique No Dead Spot
Technology.
FEATURES:
- NO DEAD SPOT™ TECHNOLOGY
- EXTRA WIDE GAP - N35 NdFeB RARE EARTH MAGNET
- LISTED TO UL634 STANDARD
- 24" ARMORED CABLE LEAD PROTECTION
- 36" 22AWG WIRE LEADS
- EXTRUDED ANODIZED (TYPE II) ALUMINUM
Main Features
- NO DEAD SPOT technology
- Extra wide gap
- Listed to UL634 standard
General Information
Name: Nascom N505AS/ST048 N505AS Short Set with 48" Armored Cable
Category: Nascom, Intrusion, Alarm Contacts, Magnetic Contacts
UPC Code: 850022249211
Country of Origin: Mexico. Country of origin is subject to change.
Specifications
Application/Usage Door Armored Yes Connectivity Technology Wired Material Anodized Aluminum Standard Gap 2.13" Termination Style Wire Leads
Color Silver
Input Current 1.50A Input Voltage 200V DC Power Source DC
Contact Type Closed Loop, N.O. Length 48"