|J8-N55AUTD36
Shop All Nascom
Nascom N505AU/STSD036 Flip Switch SPDT Rx/Neo Universal Magnet, 36" Armored Cable
N505AU/STSD036 | J8-N55AUTD36
Product Overview
FEATURES
- NO DEAD SPOT™ TECHNOLOGY
- UNIVERSAL MOUNT
- EXTRA WIDE GAP - N35 NdFeB RARE EARTH MAGNET
- 36" 22AWG WIRE LEADS 24" ARMORED CABLE LEAD PROTECTION
- EXTRUDED ANODIZED (TYPE II) ALUMINUM
- FAST AND EASY INSTALLATION
- LISTED TO UL634 STANDARD
Main Features
- Award-winning N505AU FLIP SWITCHTM for man doors
- Unique flip option for versatile cable mounting
- N35 NdFeB magnet for maximum gap performance
- NO DEAD SPOT technology prevents false alarms
- Universal mount with extra wide gap
- 36" 22AWG wire leads and 24" armored cable
- Extruded anodized (Type II) aluminum construction
- Fast and easy installation
- Listed to UL634 standard
General Information
Name: Nascom N505AU/STSD036 Flip Switch SPDT Rx/Neo Universal Magnet, 36" Armored Cable
Category: Nascom, Intrusion, Alarm Contacts, Magnetic Contacts
UPC Code: 850022249785
Country of Origin: Mexico. Country of origin is subject to change.
Specifications
Application/Usage Door Armored Yes Connectivity Technology Wired Material Anodized Aluminum Standard Gap 2.5" Termination Style Wire Leads
Input Current 500mA Input Voltage 30V DC
Contact Type N.C., N.O., SPDT Length 36"
Additional Information - 24" ARMORED CABLE LEAD PROTECTION