|J8-N78GST018
Shop All Nascom
Nascom N78G/ST018 1" Recessed Wide GAP Standard Door Contact Set
N78G/ST018 | J8-N78GST018
Product Overview
Recessed 1" Standard Ptf Dual Closed Loop Switch/Magnet Set for Steel/Wood Doors, Wire Leads.
Main Features
- Snap Fit On Steel No Glue Required
- Encapsulated Hermetically Sealed Contacts
- 12" 22AWG Wire Leads
- Polypropylene Housings
- Wide Gap N35 Ndfeb Rare Earth Magnet
- Listed to UL634 Standard
General Information
Name: Nascom N78G/ST018 1" Recessed Wide GAP Standard Door Contact Set
Category: Nascom, Intrusion, Alarm Contacts, Magnetic Contacts
UPC Code: 810086321278
Country of Origin: Mexico. Country of origin is subject to change.
Specifications
ADI Part Number J8-N78GST018 Brand Name Nascom Manufacturer Nascom Manufacturer Part Number N78G/ST018 Product Model N78G/ST018 Product Name N78|[N78G/ST018] N78 (Gray, Switch/Magnet Set, 18", None) Recessed 1" Ptf Spdt Switch/Magnet Set For Steel/Wood Doors, Wire Leads Product Type Magnetic Contact
Application/Usage Steel, Wooden Door Termination Style Wire Leads
Color Gray
Input Current 0.5A, 1.5A Input Voltage 200V DC
Length 18"