LV-TDR15S1W
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of LV-TDR15S1W
Shop All Leviton
Leviton TDR15-S1W Duplex Receptacle Outlet, Tamper-Resistant, 15A, 125V, White
TDR15-S1W | LV-TDR15S1W
Product Overview
Leviton offers custom imprinting solutions to meet the 2014 National Electrical Code requirements for identifying receptacles that will be automatically de-energized as part of an overall plug load control program. All 15A & 20A, 125V receptacles that are automatically controlled will be marked with a specific symbol.
Main Features
  • Heavy-Duty Industrial Specification Grade
  • Split-Circuit Design with Controlled Outlet
  • Tamper-Resistant for Safety
  • 15 Amp, 125 Volt Capacity
  • Back or Side Wire Installation
  • NEMA 5-15R, 2-Pole, 3-Wire
  • Self-Grounding for Convenience
  • Smooth Face Design
  • Custom Imprinting Available
General Information
Name: Leviton TDR15-S1W Duplex Receptacle Outlet, Tamper-Resistant, 15A, 125V, White