LV-TDR15S2W
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of LV-TDR15S2W
Shop All Leviton
Leviton TDR15-S2W Duplex Receptacle Outlet, Tamper-Resistant, 15A, 125V, White
TDR15-S2W | LV-TDR15S2W
Product Overview
Leviton offers custom imprinting solutions to meet the 2014 National Electrical Code requirements for identifying receptacles that will be automatically de-energized as part of an overall plug load control program. All 15A & 20A, 125V receptacles that are automatically controlled will be marked with a specific symbol.
Main Features
  • Heavy-duty industrial specification
  • Tamper-resistant design
  • Smooth face for easy cleaning
  • 15 Amp, 125 Volt capacity
  • Back or side wire installation
  • NEMA 5-15R, 2-Pole, 3-Wire
  • Self-grounding for safety
  • Custom imprinting solutions available
  • Meets 2014 National Electrical Code
  • Controlled Outlets Marked for Safety
General Information
Name: Leviton TDR15-S2W Duplex Receptacle Outlet, Tamper-Resistant, 15A, 125V, White