LV-TDR20S1T
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of LV-TDR20S1T
Shop All Leviton
Leviton TDR20-S1T LA Tamper-Resistant, Receptacle Wallplate with 1-Plug Control, 20A, 125V
TDR20-S1T | LV-TDR20S1T
Product Overview
Leviton offers custom imprinting solutions to meet the 2014 National Electrical Code requirements for identifying receptacles that will be automatically de-energized as part of an overall plug load control program. All 15A & 20A, 125V receptacles that are automatically controlled will be marked with a specific symbol.
Main Features
  • Heavy-Duty Industrial Specification Grade
  • Split-Circuit with One Controlled Outlet
  • Tamper-Resistant Smooth Face
  • 20 Amp, 125 Volt Capacity
  • Back or Side Wire Compatible
  • NEMA 5-20R, 2-Pole, 3-Wire
  • Self-Grounding for Safety
  • Custom Imprinting Solutions Available
  • Meets 2014 National Electrical Code
General Information
Name: Leviton TDR20-S1T LA Tamper-Resistant, Receptacle Wallplate with 1-Plug Control, 20A, 125V