LV-TDR20S2I
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of LV-TDR20S2I
Shop All Leviton
Leviton TDR20-S2I Receptacle Wallplate with 2 Plug Control, 20A, 125V, Ivory
TDR20-S2I | LV-TDR20S2I
Product Overview
Leviton offers custom imprinting solutions to meet the 2014 National Electrical Code requirements for identifying receptacles that will be automatically de-energized as part of an overall plug load control program. All 15A & 20A, 125V receptacles that are automatically controlled will be marked with a specific symbol.
Main Features
  • Heavy-Duty Industrial Specification
  • Tamper-Resistant for Safety
  • 20 Amp, 125 Volt Capacity
  • Back or Side Wire Installation
  • Self-Grounding Feature
  • NEMA 5-20R Compatibility
  • Smooth Face Design
  • Custom Imprinting Available
  • Meets 2014 NEC Requirements
General Information
Name: Leviton TDR20-S2I Receptacle Wallplate with 2 Plug Control, 20A, 125V, Ivory