|LV-W3125R9
Shop All Leviton
Leviton W3125-R9 Pin and Sleeve Connector, 3-Pole, 4-Wire, 125A, 200-250V, Blue
W3125-R9 | LV-W3125R9
Product Overview
125 Amp, 200-250 Volt, 3P+E (3P, 4W), Clock Position 9, IEC/EN 60309-1 & 60309-2, International Configuration Panel Mounting Socket Outlet, Industrial Grade, IP66/67, Watertight - BLUE
Main Features
- 125 Amp, 200-250 Volt capacity
- 3P+E (3P, 4W) configuration
- Clock Position 9 for easy alignment
- Complies with IEC/EN 60309-1 & 60309-2
- International configuration for global use
- Panel mounting socket outlet
- Industrial grade durability
- IP66/67 watertight protection
- Blue color for easy identification
General Information
Name: Leviton W3125-R9 Pin and Sleeve Connector, 3-Pole, 4-Wire, 125A, 200-250V, Blue
UPC Code:
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Material Polymer
Color Blue
Current Rating 125A Voltage Rating 200V AC, 250V AC