|P9-4E30MBL2A
Shop All Panduit
Panduit P24E30M-BL2A Vertical Monitored Switch with (18) C13 and (6) C19 Connectors
P24E30M-BL2A | P9-4E30MBL2A
Product Overview
The Panduit P24E30M-BL2A is a vertical power distribution unit designed for reliable performance and maximum productivity. It features 18 IEC 60320 C13 and 6 C19 receptacles, ensuring optimal dependability. This monitored PDU offers remote power control with relay and load monitoring, allowing easy single- or three-phase voltage tracking for enhanced power efficiency. Equipped with a NEMA L21-30P plug and supporting 208 V AC input and output, it guarantees consistent and dependable connectivity. Upgrade your power management, purchase now for superior efficiency and control.
Main Features
- PDU provides power control as remote controlled relay & load monitoring
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- NEMA L21-30P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 208 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
General Information
Name: Panduit P24E30M-BL2A Vertical Monitored Switch with (18) C13 and (6) C19 Connectors
Category: Panduit, Batteries & Power Supplies, Power Management, Power Distribution Units
UPC Code: 613056642713
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Output Voltage 208V AC PDU Type Monitored Phase Three Phase Receptacle Detail 18 x IEC 60320 C13, 6 x IEC 60320 C19 Receptacle Type IEC 60320 C13, IEC 60320 C19
Network (RJ-45) Yes
Depth 2.1" Mounting Orientation Vertical Width 2"
Input Current 30A Input Voltage 208V AC Plug/Connector Type NEMA L21-30P
Length 68.9" Mount Type Rack Mount