QZ-VH55BE
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of QZ-VH55BE
Shop All Samsung
Samsung VH55B-E 55" VHB-E Series LCD Extreme Narrow Bezel Video Wall for Business
VH55B-E | QZ-VH55BE
Product Overview
Always-on, space-saving solution with extreme-narrow bezels. See an immersive and dependable viewing experience, 24/7 with Samsung's VHB-E series. The display's slim depth and 700 nit brightness ensures highly visible images and legible messages in a wide range of locations from shopping malls to lobbies, meeting rooms, control rooms and more. Transform any space with high impact visuals. The slender design and 70.4mm cabinet depth provide flexibility for installation and an extreme-narrow 1.74mm bezel-to-bezel width creates a seamless picture opening endless possibilities for designing a captivating visual experience. View content from any angle
Main Features
  • An extreme narrow 1.74mm bezel-to-bezel design creates seamless visual experience
  • 700 nit Brightness and non-glare panel provide high visibility 24/7
  • Wide viewing angles enable clear image presentation for more viewers in large spaces
  • Picture enhancement technology delivers optimized visuals
General Information
Name: Samsung VH55B-E 55" VHB-E Series LCD Extreme Narrow Bezel Video Wall for Business