|TC-DMCS60100
Eaton Tripp Lite DMCS60100XX Heavy-Duty Rolling TV Stand, Height Adjustable, 60"-100" Screens
DMCS60100XX | TC-DMCS60100
Please sign in to view pricing, availability, and to add to cart.
Product Overview
Features
Bring the Presentation to Your Audience
Effectively Share Audio/Video Resources
Easily Mount Your 60" to 100" Display and Adjust the Viewing Angle
Conveniently Place Peripherals and Manage Cables
Main Features
- Height adjustable for 60"-100" screens
- Heavy-duty frame supports up to 220 lb
- Portable with smooth-rolling, lockable wheels
- VESA-Compliant for universal compatibility
- Telescoping columns for optimal viewing height
- Adjustable display angle from +5° to -10°
- Upper shelf for webcam or projector
- Lower shelf for laptop or AV components
- Cable management for a tidy setup
General Information
Specifications
ADI Part Number TC-DMCS60100 Brand Name Eaton Tripp Lite Manufacturer Eaton Manufacturer Part Number DMCS60100XX Packaged Quantity 1 Product Model DMCS60100XX Product Name Mobile Flat-Panel Floor Stand - 60" - 100" TVs and Monitors, Heavy-Duty Product Type Display Stand
Color Black, Silver Depth 27.6" Form Factor Freestanding Height 46" VESA Mount Standard 1000 x 600, 200 x 100, 200 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 400, 600 x 400, 800 x 400, 800 x 600 Weight 61lb Width 44"
Maximum Screen Size Supported 100"