GI-50RF12WGB
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Color: Brown
Image of GI-50RF12WGB
Shop All George Risk Industries
GRI 50RF-12WG-B 1/4" Recessed Flanged Switch Sets, 1/2" Wide Gap, 10W, 200VDC, 0.50A, Closed Loop, N/O, and 12" 22AWG Leads, Brown
50RF-12WG-B | GI-50RF12WGB
Product Overview
INSTALLATION APPLICATIONS:
Main Features
  • Lifetime Warranty
  • Colors:White, Brown or Gray
  • UL and ULC Approved
  • Available in Closed Loop, Open Loop or SPDT
  • Flange Available
  • Standard 12" Leads
  • Longer Leads or Zip Cord Available on Request
  • Built-in E.O.L Resistors and Diodes Available on Request
  • Switches or Magnets are Available Separately
  • Supervisory Loops Available
General Information
Name: GRI 50RF-12WG-B 1/4" Recessed Flanged Switch Sets, 1/2" Wide Gap, 10W, 200VDC, 0.50A, Closed Loop, N/O, and 12" 22AWG Leads, Brown