SY-UN85M80HAFXZA
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Screen Size: 85"
Image of SY-UN85M80HAFXZA
Shop All Samsung
Samsung UN85M80HAFXZA 85" Mini LED Q8 Smart TV
UN85M80HAFXZA | SY-UN85M80HAFXZA
Product Overview
Many tiny LEDs precisely work together to display brighter visuals with richer contrast. With the AI-powered processor, your favorite shows and movies come to life with incredible depth and realism. Plus, discover endless content with thousands of games and free channels. Mini LED with AI Mode combines compact, high-efficiency Mini LEDs with intelligent processing for a brighter, more dynamic picture. AI analyzes and enhances each scene, improving clarity, color, and contrast for stunning image quality. Experience ultra-smooth gaming with DLG 240Hz performance and 144Hz variable refresh rate technology. This combination delivers lightning-fast response times, eliminating stutter and tearing, so you can dominate the competition and gain the edge in fast-paced games.
Main Features
  • Crisp, bright and smooth 4K picture, enhanced by AI
  • Bright picture, intelligently enhanced
  • Brings buttery-smooth motion to sports and gaming
  • A billion true-to-life colors
  • See dramatic detail in every scene
  • The power behind the stunning picture
  • See a world of vibrant colors enhanced by AI
  • Transform content to HDR-like quality
  • Transforms your favorite contentto captivating 4K resolution
  • See your favorite content the way you want it
General Information
Name: Samsung UN85M80HAFXZA 85" Mini LED Q8 Smart TV