|2G-48RMBP2US
Shop All APC by Schneider Electric
APC SMX48RMBP2US X-Series External Battery Pack Rack/Tower, 48V, , 2U RS
SMX48RMBP2US | 2G-48RMBP2US
Product Overview
Extended-run battery systems provide flexible runtime to critical Smart-UPS applications.
Main Features
General Information
Name: APC SMX48RMBP2US X-Series External Battery Pack Rack/Tower, 48V, , 2U RS
Category: APC by Schneider Electric, Batteries & Power Supplies, Power Management, UPS
UPC Code:
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
ADI Part Number 2G-48RMBP2US Brand Name APC by Schneider Electric Manufacturer Schneider Electric SA Manufacturer Part Number SMX48RMBP2US Product Line Smart-UPS Product Name Smart-UPS X-Series 48V External Battery Pack Rack/Tower TAA Product Series X Product Type External Battery Pack
Hot Swappable Yes Maximum Battery Life 5-Year Minimum Battery Life 3-Year Output Voltage 48V DC
TAA Compliant Yes
Color Black Depth 19.29" Height 3.50" Rack Height 2U Weight 63.01lb Width 17.01"
Input Voltage 48V DC