2G-SUPS60KHS
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of 2G-SUPS60KHS
Shop All APC by Schneider Electric
APC GVSUPS60KHS UPS 60kW 400V for External Batteries, 60kW, 400V
GVSUPS60KHS | 2G-SUPS60KHS
Product Overview
Galaxy VS
Highly efficient 20 to 100kVA (400V/480V) and 10 to 50kVA (208V) 3-phase UPS for edge, small, and medium data centers and other business-critical applications
Galaxy VS is a highly efficient, modular, easy-to-deploy 20 to 100kVA (400V/480V) and 10 to 50kVA (208V), three-phase uninterruptible power supply that delivers top performance for edge, small, and medium data centers, as well as critical infrastructure in commercial and industrial facilities. Its compact design, high-density technology and fault-tolerant architecture maximize availability, operational efficiency, and critical load protection, while minimizing total cost of ownership. Thanks to patented technologies, this UPS delivers up to 97% efficiency in normal operating mode and up to 99% in ECOnversion mode, equivalent to 66% higher energy savings. Galaxy VS is EcoStruxure ready to give you peace of mind anytime, anywhere. Start-up service is included to optimize your system's performance, quality, and safety. With its robust design and industry-leading performance, Galaxy VS is the ideal backbone for your critical infrastructure.
Main Features
  • Highly efficient 60kW UPS for critical applications
  • Supports 20-100kVA (400V/480V) and 10-50kVA (208V)
  • Ideal for edge, small, and medium data centers
  • Compact design with high-density technology
  • Delivers up to 97% efficiency in normal mode
  • Achieves up to 99% efficiency in ECOnversion mode