7B-1063A0105
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of 7B-1063A0105
Shop All Belden
Belden 1063A 0101005 18/2 Indoor Outdoor PVC/NYL FS PVC Jacket, Black
1063A 0101005 | 7B-1063A0105
Product Overview
UL Instrumentation, 2 Pair 18AWG (7x26) Bare Copper, PVC-NYL Insulation E1 Color Code, Overall Beldfoil® Shield, Black PVC Outer Jacket, 600V TC-ER 150V NPLF 90C Dry/Wet SUN RES DIR BUR.
Main Features
  • 2 Pair 18AWG (7x26) Bare Copper
  • PVC-NYL Insulation E1 Color Code
  • Overall Beldfoil Shield
  • Black PVC Outer Jacket
  • 600 V (TC-ER), 150 V (NPLF)
  • Indoor/Outdoor
  • Sunlight Resistance
  • Burial
  • UL 1685 FT4 Loading, FT4, IEEE 1202 FT4
  • Article 336, Article 760, NPLF, TC-ER
General Information
Name: Belden 1063A 0101005 18/2 Indoor Outdoor PVC/NYL FS PVC Jacket, Black