AT-FS12TEN66
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of AT-FS12TEN66
Shop All AtlasIED
AtlasIED FS12TEN-66 Two-Way Full-Range Loudspeaker
FS12TEN-66 | AT-FS12TEN66
Product Overview
The EN54-24 certified FS12TEN-66 is 2-way, full-range loudspeaker system engineered to provide excellent voice and music reproduction in applications requiring weather resistance. It was designed to withstand exposure to environmental conditions and provide long-lasting reliability. It incorporates a 12" LF driver and 1" exit HF compression driver concentrically mounted to a high-directivity waveguide. It provides 60° x 60° coverage and is tuned for optimal source reproduction. The unit is constructed using molded linear low-density polyethylene (LLDPE), creating an incredibly strong yet lightweight enclosure. The unit includes a stainless steel U-bracket and fly-points allowing for easy mounting. Input is via an integrated 70.7/100V transformer with low insertion loss and full frequency response with power taps up to 400W including an 4 Ohms bypass. The transformer is discretely mounted under the rear cover for weather protection. The finish is neutral "battle ship grey" that is UV resistant and allows for years of durability.
Main Features
  • All-weather construction ensures long-term reliability through varying seasons
  • 400W Power handling
  • Constant directivity design offers controlled coverage of 60° horizontal by 60° vertical (2kHz octave band)
  • Driver compliment includes 12" cast frame woofer with a concentrically mounted 1" exit compression driver
  • Includes a built-in, high efficiency 400W 70.7V transformer