GI-1100C12G
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of GI-1100C12G
Shop All George Risk Industries
GRI 1100C-12-G 1100 Series Surface Mount Switch Set with Covers, 12" Lead, Standard Gap, 5W, 175V DC, 0.25A, SPDT N/C, C, Gray
1100C-12-G | GI-1100C12G
Product Overview
GRI's 1100 Series offers the installer convenience and versatility with its smaller size and attractive design allowing it to be used in both residential or commercial applications. With its Standard Gap of over 1" and a wide gap of 1 1/2" , the 1100 gives even more options for usage.
INSTALLATION APPLICATIONS:
G.R.I.'s 1100 series offers the installer convenience and versatility with its smaller size and attractive design allowing it to be used in both residential or commercial applications. With its standard gap of over 1" and a wide gap of 1 1/2"+, the 1100 gives even more options for usage. Packaged with covers, spacers and applicable mounting hardware.
Main Features
  • Lifetime Warranty
  • Screw mount
  • Available in closed loop, open loop and SPDT
  • Standard gap 1"+ gap
  • Wide gap 1 1/2"+ gap
  • Standard 12" leads
  • Longer leads, zip cord or jacketed cable on request
  • Spacers and mounting hardware included
  • Attractive cover for private labeling
  • Built-in E.O.L. resistors and diodes available on request
General Information
Name: GRI 1100C-12-G 1100 Series Surface Mount Switch Set with Covers, 12" Lead, Standard Gap, 5W, 175V DC, 0.25A, SPDT N/C, C, Gray