J7-RGM75C4PZ
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
LifeSafety Power RGM75-C4PZ Gemini 4 Door 75W Integrated Mercury Drawer Dual Voltage, 4 Control Outputs
Shop All LifeSafety Power
LifeSafety Power RGM75-C4PZ Gemini 4-Door 75W Integrated Mercury Drawer Dual Voltage, Control Outputs
RGM75-C4PZ | J7-RGM75C4PZ
Product Overview
The RGM75 Series is a 75W integrated 2U rackmount power system that incorporates system power, lock power and Mercury controllers.
Available options include single (12 or 24V DC) or dual voltage operation (12 and 24V DC), power distribution and control, individual output protection by either fuses or class 2 power limiting, buffered lock control, and remote reporting and test. Each LSP output is protected against electrical surges caused by lightning or transients on the external wiring (SurgeShield™) and each LSP control output is individually selectable for available DC voltages, either failsafe or failsecure operation with fire alarm interface.
The unit is intended for mounting within a standard four post EIA 19 inch electronics rack with a maximum depth of 36 inches.
Rackmount Feature
  • Integrated access system with lock and system power distributionŠ
  • Compartmentalized architecture for maximum reliability
  • ŠRack drawer slide assembly simplifies controller wiring and maintenance
  • ŠComprehensive wire management with tie down points and articulating bracketŠ
  • 120 or 230V AC user selectable input supports data center electrical systems
Configuration Options
  • Single voltage or 12 and 24VDC dual voltage options cover all access functions
  • Power distribution for either direct (D8) buffered (C8) or managed (M8)
  • Individual output selection for failsafe, failsecure, lock voltage and fire alarm interface
  • High capacity battery charge capability
  • Automotive fuses for ease of service and replaceability
  • Easy door expansion with multiple Gemini drawers
  • Available companion battery housing for rackmount use (part number RBE)
Network Monitoring
  • Monitor/alert power supply, battery operation and faults
  • Remote test battery run time, low battery and time to service alert
  • Monitor/power cycle individual outputs (M8N model)
  • Monitor alert external room temperature
Main Features
  • Supplies power to the electrical load to keep up with the power requirements
  • 12V DC ensures steady and uninterrupted power supply to your device
  • Providing up to 75W maximum output power
  • Intended for mounting within a standard four post EIA 19" electronics rack with a maximum depth of 36"
General Information
Name: LifeSafety Power RGM75-C4PZ Gemini 4-Door 75W Integrated Mercury Drawer Dual Voltage, Control Outputs