|KR-VS84UT110
VS-84UT | KR-VS84UT110
Please sign in to view pricing, availability, and to add to cart.
Product Overview
VS-84UT is an all-in-one 4K@60Hz (4:2:0) audio-video presentation system with integrated range extension and an integrated control system master. The unit switches the video, embeds the audio, and outputs the signal to both HDMI™ and HDBaseT 2.0 with USB extension and PoE on the HDBaseT output ports. Outstanding audio support includes balanced stereo audio, unbalanced stereo audio, and de-embedded audio sources that output to embedded audio, balanced stereo audio as well as a power amplified audio output.
- High-Performance, Professional AV Matrix - Switches 6 4K@60Hz (4:2:0) HDMI inputs and 2 HDBaseT 2.0 signals to 2 4K@60Hz (4:2:0) HDMI outputs and 2 HDBaseT 2.0 signals at up to 10.2Gbps (3.4Gbps per graphics channel) data rate. Signals are HDCP and DVI compliant with Deep Color, 3D, and 7.1 PCM. Includes active source & acceptor detection, auto-switching and auto-scanning of inputs, and a non-volatile memory that retains the last configuration, after switching the power off and then on again.
- Powerful HDBaseT Extender - Extends signals up to 100m at 4K @60Hz (4:2:0), up to 130m (430ft) at full HD (1080p @60Hz 36bpp), and up to 180m (590ft) at ultra mode and full HD (1080p @60Hz 24bpp). Featuring Kramer reKlocking™ and Equalization Technology that rebuilds the digital signal to travel longer distances. Note: For optimum range and performance, use recommended Kramer cables.
Main Features
- All-in-One 4K@60Hz AV Presentation System
- Integrated Control System Master
- HDMI & HDBaseT 2.0 Matrix Switching
- USB Extension & PoE on HDBaseT Outputs
- Balanced & Unbalanced Stereo Audio Support
- Ethernet Gateway for Remote I/O Control
- Versatile AV Matrix with Auto-Switching
- Flexible Audio Extraction & Embedding
- Powerful HDBaseT Extender up to 180m
- Kramer reKlocking & Equalization Technology
General Information
Specifications
Device Supported Projector
Depth 12.1" Form Factor Rack Mount Height 3.5" Weight 8.60lb Width 17.2"
Frequency 60 Hz Input Voltage 110V