LV-76W10C
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of LV-76W10C
Shop All Leviton
Leviton 76W10-C Weatherproof Locking Connector, Non-NEMA, 20A 250V, 10A 600V, 66W, Yellow
76W10-C | LV-76W10C
Product Overview
20/10 Amp, 250 Volt DC/600 Volt AC, Non-NEMA, 4P, 5W, Locking Connector for Single Inlet, Industrial Grade, Grounding, Wetguard - YELLOW BATTLE THE ELEMENTS- Resistant to water, acids, alkalies, and many automotive and industrial lubricants and solvents WATERTIGHT- When mated or caps are on, feature IP69K ratings for high-temperature, high-pressure washdowns UNIQUE DESIGN- Exclusive “tongue and groove” design provides superior ingress protection from water, dirt and debris HIGH PERFORMANCE- Heavy-duty, one-piece contacts for maximum conductivity electrical performance THE BRAND YOU TRUST- Backed by a lifetime warranty.
Main Features
  • 20/10 Amp, 250 Volt DC/600 Volt AC
  • Non-NEMA, 4P, 5W Locking Connector
  • Industrial Grade, Grounding
  • Wetguard - Yellow, Water Resistant
  • Resistant to Acids, Alkalies, Lubricants
  • IP69K Rated for High-Pressure Washdowns
  • Exclusive Tongue and Groove Design
  • Heavy-Duty, One-Piece Contacts
  • Maximum Conductivity Electrical Performance
  • Backed by Lifetime Warranty
General Information
Name: Leviton 76W10-C Weatherproof Locking Connector, Non-NEMA, 20A 250V, 10A 600V, 66W, Yellow