|LV-CR20IS
Shop All Leviton
Leviton CR20-IS Narrow Body Duplex Receptacle/Outlet, Commercial Grade, Self-Grounding, 20A, Ivory
CR20-IS | LV-CR20IS
Product Overview
20 Amp, 125 Volt, NEMA 5-20R, 2P, 3W, Narrow Body Duplex Receptacle, Straight Blade, Commercial Grade, Self Grounding, Side Wired, Steel Strap, Window Pack - IVORY
Main Features
- 20 Amp, 125 Volt capacity
- NEMA 5-20R configuration
- Narrow Body Duplex design
- Commercial Grade durability
- Self-Grounding feature
- Side Wired for easy installation
- Steel Strap for added strength
- Ivory color for aesthetic appeal
- Long-lasting service life
- Cost-effective alternative
General Information
Name: Leviton CR20-IS Narrow Body Duplex Receptacle/Outlet, Commercial Grade, Self-Grounding, 20A, Ivory
UPC Code:
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Material Thermoplastic Receptacle Type NEMA 5-20R
Color Ivory
Current Rating 20 A Voltage Rating 125V AC