LV-GFTR15LI
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of LV-GFTR15LI
Shop All Leviton
Leviton GFTR1-5LI SmartlockPro GFCI Receptacle / Outlet, Industrial Grade, Tamper-Resistant, 15A, Ivory
GFTR1-5LI | LV-GFTR15LI
Main Features
  • SmartlockPro GFCI for enhanced safety
  • Industrial grade, tamper-resistant design
  • 15A capacity with 20A feed-through
  • 125V with NEMA 5-15R compatibility
  • Pre-wired leads for easy installation
  • Self-grounding for reliable performance
  • Power indication feature included
  • NEMA 5-15R, 2-Pole, 3-Wire
  • Self-Grounding Design
  • Ivory Color
General Information
Name: Leviton GFTR1-5LI SmartlockPro GFCI Receptacle / Outlet, Industrial Grade, Tamper-Resistant, 15A, Ivory