|OR-SWMR26R26
Shop All Ortronics by Legrand
Ortronics SWMR26RUSD-26-26 Swing-Out Wall-Mount Ruggedized Cabinet, Solid Door, 26RU, Black
SWMR26RUSD-26-26 | OR-SWMR26R26
Product Overview
The Swing-Out Wall-Mount Reinforced SWMR Series wall-mount cabinets provide a convenient and easy-to use solution for edge, IoT, PoE and small network applications. The small form factor cabinets are 28 in deep for medium to large network equipment. The cabinets are made of rugged welded steel and feature locking doors. The SWMR series feature heavy duty latch and hinges to accommodate heavier weight loads.
Main Features
- Cable knockouts at top and bottom of fixed rear pan
- UL2416 load rated
- PCI Compliant
- Reversible hinged solid front locking door
- Vented sides with mounting locations for optional cooling fans
- Reversible rails for network or server configurability
- 2-Reversible Mounting rails
- 2-Front Door lock keys
- 8-Cable Management rings
General Information
Name: Ortronics SWMR26RUSD-26-26 Swing-Out Wall-Mount Ruggedized Cabinet, Solid Door, 26RU, Black
Category: Ortronics by Legrand, Data Comm & Networking, Racks & Enclosures, Rack Cabinets & Frames
UPC Code: 662875032489
Country of Origin: Mexico. Country of origin is subject to change.
Specifications
Application/Usage Network Equipment, Server Material Steel
Color Black Depth 26" Height 45.9" Rack Height 26U Width 26"