|P6-SRS2F33SA
SRS2F3113-100 | P6-SRS2F33SA
Please sign in to view pricing, availability, and to add to cart.
Product Overview
Stand-alone RS232 Remotely Managed Media Converter
RS232 Copper to Fiber
Main Features
- Remote Management
- Local or Remote Loopback on copper and fiber
- DTE/DCE switch for easy installation with straight-through cabling
- Full/Half-duplex asynchronous transmission at speeds up to 115 Kbps
General Information
Specifications
Fiber Optic Mode Multimode Media Type Supported Optical Fiber Power Consumption 5W
TAA Compliant Yes
Number of Ports 2 Number of SC Ports 1
Fiber Optic Wavelength 1300 nm
Depth 4.8" Height 1.2" Weight 2lb Width 3.3"
Input Voltage 120V AC, 230V AC Power Source AC, DC