|P9-10SHLP316
Shop All Panduit
Panduit MLT10SH-LP316 Wired Tie and Strap, Super Heavy Duty, 35.9", 912m
MLT10SH-LP316 | P9-10SHLP316
Product Overview
Pan-Steel" Self-locking Cable Ties speed up installation with a unique self-locking head design that locks into any part of the tie. Plus, the smooth edges of 316 stainless steel promote worker safety in indoor, outdoor and underground environments. Super-heavy cross section, Max bundle diameter: 10in, 35.9in, Tensile strength: 4005, 50pc.
Main Features
- For exceptional quality, upright compatibility and reliability use this cable manager type
- Cable Tie cable manager type for reliable wire organization with maximum productivity
General Information
Name: Panduit MLT10SH-LP316 Wired Tie and Strap, Super Heavy Duty, 35.9", 912m
UPC Code: 074983786572
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Material Stainless Steel
Color Natural Thickness 0.02" Width 0.63"
Length 35.9" Minimum Loop Tensile Strength 900 lb