|P9-4E30MBU1A
Shop All Panduit
Panduit P24E30M-BU1A Vertical 18 C13 6 C19 Mon C19 Monitored Switch
P24E30M-BU1A | P9-4E30MBU1A
Product Overview
Panduit P24E30M-BU1A is a vertical power distribution unit designed for racks of computers and networking gear in data centers. It features (18) C13 and (6) C19 IEC 60320 receptacles, offering dependable and efficient connectivity. This monitored PDU allows easy remote monitoring of single- or three-phase voltage, enhancing power supply efficiency. Equipped with a NEMA L21-30P plug and ensures reliable performance with a 208 V AC input and output, making it ideal for maximizing productivity. Invest in this robust power solution for your critical infrastructure.
Main Features
- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- NEMA L21-30P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 208 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
General Information
Name: Panduit P24E30M-BU1A Vertical 18 C13 6 C19 Mon C19 Monitored Switch
Category: Panduit, Batteries & Power Supplies, Power Management, Power Distribution Units
UPC Code: 613056642744
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Output Voltage 208V AC PDU Type Monitored Phase Three Phase Receptacle Detail 18 x IEC 60320 C13, 6 x IEC 60320 C19 Receptacle Type IEC 60320 C13, IEC 60320 C19
Network (RJ-45) Yes
Depth 2.1" Mounting Orientation Vertical Width 2"
Input Current 30A Input Voltage 208V AC Plug/Connector Type NEMA L21-30P
Length 68.9" Mount Type Rack Mount