P9-CEG14X1
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of P9-CEG14X1
Shop All Panduit
Panduit CEG-14X1 Cable Entry Grommet, Single Medium, 0.5
CEG-14X1 | P9-CEG14X1
Product Overview
The Cable Entry Systems offer a safe, organized method to transition cable and hoses through enclosures and electrical equipment, providing strain relief while maintaining IP/NEMA ingress sealing ratings. The CEG-14X1 is a medium Cable Entry Grommet with one opening and is for cable diameters 0.55" (14.0 mm) to 0.59" (15.0 mm). Color is Black TPE and the Standard Package Quantity is 4 PC.
Main Features
  • Medium Cable Entry Grommet for cable diameters 0.55" to 0.59" (14.0mm to 15.0mm)