|P9-P12E21M
Shop All Panduit
Panduit P12E21M MS Power Distribution Unit, 20A, 12-Pack, NEMA 5-20P-3M
P12E21M | P9-P12E21M
Main Features
- With PDUs decisions for load balancing and minimizing extra cost can be managed
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Single Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- NEMA 5-20P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
General Information
Name: Panduit P12E21M MS Power Distribution Unit, 20A, 12-Pack, NEMA 5-20P-3M
Category: Panduit, Batteries & Power Supplies, Power Management, Power Distribution Units
UPC Code: 613056317055
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Output Voltage 120V AC PDU Type Monitored Phase Single Phase Receptacle Detail 12 x NEMA 5-20R Receptacle Type NEMA 5-20R
Remote Outlet Switching Yes
Depth 4.4" Height 36.1" Mounting Orientation Vertical Rack Height 0U Width 2.1"
Input Current 20A Input Voltage 120V AC Plug/Connector Type NEMA 5-20P