|P9-RSHLF36WH
Shop All Panduit
Panduit RSHLF36WH 4-Post Rack Shelf, 1 RU, Steel, 36.5" Depth, White
RSHLF36WH | P9-RSHLF36WH
Product Overview
The Rack Shelf is an accessory that is designed to support large networking equipment. It complements the 4-post rack system in Data Center and Enterprise Applications. The Adjustable Support Bracket allows for the shelf to mount to the equipment rails at various depths. The shelf is made of steel, is white in color and 36" deep.
Main Features
- Steel construction
- Compatible with 4-post rack systems
- Supports large networking equipment
- Adjustable Support Bracket for mounting at various depths
- 1 RU height
- 36.5" depth
- White color finish
- Designed for Data Center and Enterprise Applications
General Information
Name: Panduit RSHLF36WH 4-Post Rack Shelf, 1 RU, Steel, 36.5" Depth, White
Category: Panduit, Data Comm & Networking, Racks & Enclosures, Rack Accessories
UPC Code: 613056454521
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
ADI Part Number P9-RSHLF36WH Brand Name Panduit Manufacturer Part Number RSHLF36WH
Color White Width 19"