P9-T25FC3Y
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of P9-T25FC3Y
Shop All Panduit
Panduit T25F-C3Y Spiral Wrap 25" 6.3mm x 100' Wired Sleeve
T25F-C3Y | P9-T25FC3Y
Product Overview
The T25F-C3Y Polyethylene Spiral Wrap provides continuous abrasion protection for wires, cables, and tubing. The spiral wrap harnesses multiple cables into a single manageable bundle while allowing for breakouts. Lightweight, flexible, durable protection allows for use with irregular shapes. Installation tool supplied. Rated for use up to 122°F (50°C). Polyethylene. 0.25" (6.4 mm) diameter for 3/16" - 2" (4.8 mm - 50.8 mm) bundle range. Color Orange. 100' (30.5 m) long.
Main Features
  • Continuous abrasion protection for wires and cables
  • Harnesses multiple cables into a single bundle
  • Allows for breakouts from the bundle
  • Lightweight and flexible for irregular shapes
  • Includes installation tool
  • Rated for use up to 122°F (50°C)
  • 0.25" diameter for 3/16" - 2" bundle range
  • Durable polyethylene material
  • 100' (30.5 m) length
  • Bright orange color for visibility
General Information
Name: Panduit T25F-C3Y Spiral Wrap 25" 6.3mm x 100' Wired Sleeve