P9-T50FRC20Y
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of P9-T50FRC20Y
Shop All Panduit
Panduit T50FR-C20Y Wired Sleeve, Spiral Wrap 50" 12.7mm 100' Flame
T50FR-C20Y | P9-T50FRC20Y
Product Overview
The T50FR-C20Y Polyethylene Spiral Wrap provides continuous abrasion protection for wires, cables, and tubing. The wrap harnesses multiple cables into a single manageable bundle while allowing for breakouts. Lightweight, flexible, durable protection for use with irregular shapes. Installation tool supplied. Rated for use up to 122°F (50°C). Flame-Retardant Polyethylene. 0.50" (12.7 mm) diameter for 3/8" - 4" (9.5 mm - 101.6 mm) bundle range. Color Black. 100' (30.5 m) long.
Main Features
  • Continuous abrasion protection for wires, cables, and tubing
  • Harnesses multiple cables into a single bundle
  • Lightweight, flexible, and durable
  • Suitable for irregular shapes
  • Includes installation tool
  • Rated for use up to 122°F (50°C)
  • Flame-retardant polyethylene material
  • 0.50" diameter for 3/8" - 4" bundle range
  • 100' long, black color
  • Color: Black
General Information
Name: Panduit T50FR-C20Y Wired Sleeve, Spiral Wrap 50" 12.7mm 100' Flame