P9-T50FRCY
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of P9-T50FRCY
Shop All Panduit
Panduit T50FR-CY Wired Sleeve, 50" Spiral Wrap, 12.7mm, 100' Flame Resistant
T50FR-CY | P9-T50FRCY
Product Overview
The T50FR-CY Flame Retardant Polyethylene Spiral Wrap provides continuous abrasion protection for wires, cables, and tubing. The spiral wrap harnesses multiple cables into a single manageable bundle while allowing for breakouts. Lightweight, flexible, durable protection for use with irregular shapes. Rated for use up to 122°F (50°C). 0.50" (12.7mm) Diameter x 100' (30.5m) long. Bundle Diameter Range 0.375" to 4" (9.5mm to 101.6mm). Color natural.
Main Features
  • Flame retardant polyethylene material
  • Continuous abrasion protection
  • Harnesses multiple cables into one bundle
  • Allows for cable breakouts
  • Lightweight and flexible design
  • Durable for irregular shapes
  • Rated up to 122°F (50°C)
  • 0.50" diameter, 100' length
  • Bundle diameter range 0.375" to 4"
  • Natural color
General Information
Name: Panduit T50FR-CY Wired Sleeve, 50" Spiral Wrap, 12.7mm, 100' Flame Resistant