|P9-WG12BL10
Shop All Panduit
Panduit WG12BL10 Wyr-Grid 12'' W x 120'' L Wire Mesh Cable Tray Pathway Section, Black
WG12BL10 | P9-WG12BL10
Product Overview
Black powder coated 12" wide x 10' long pathway section used to carry cables horizontally throughout the system. Snap-on sidewalls attach for job specific height requirements. Uses splice connector WGSPL1218BL to connect straight sections and intersection splice WGINTSPLBL to connect pathways at an intersection.
Main Features
- The 4" x 5" wire mesh grid pattern allows greater amounts of cables and QuickNet Cassettes to pass through grid openings without additional cutting
- No integral sidewalls reduces cutting on straight sections, intersections and waterfalls
- Sidewalls can be attached where needed to retain cables within the Wyr-Grid Pathway Sections
- Snap-on waterfalls protects cables when transitioning down to equipment
General Information
Name: Panduit WG12BL10 Wyr-Grid 12'' W x 120'' L Wire Mesh Cable Tray Pathway Section, Black
Category: Panduit, Data Comm & Networking, Cable Management, Cable Raceways & Fittings
UPC Code: 074983323524
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Material CRS, Steel
Color Black Width 12"