|TC-5PXEBM48R
Shop All Eaton Tripp Lite
Eaton Tripp Lite 5PXEBM48RTUS Extended Battery Module 48V Rackmount 2U
5PXEBM48RTUS | TC-5PXEBM48R
Product Overview
Eaton 5PX extended battery module (EBM), 2U, 48V, Used with 5PX 1000, 1500, 2200.
Main Features
- Compatible with Eaton 5PX UPS
- Extended Battery Module (EBM)
- 2U Rack/Tower Form Factor
- 48V Battery Voltage
- Supports 5PX 1000, 1500, 2200 Models
- Reliable power backup solution
General Information
Name: Eaton Tripp Lite 5PXEBM48RTUS Extended Battery Module 48V Rackmount 2U
Category: Batteries & Power Supplies, Power Management, UPS
UPC Code:
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Battery Chemistry Lead Acid
Depth 20.6" Height 3.4" Width 17.4"