|TC-BP24V282U
Shop All Eaton Tripp Lite
Eaton Tripp Lite BP24V28-2U Eaton Tripp Lite 24V 2U Rackmount External Battery Pack for select UPS Systems
BP24V28-2U | TC-BP24V282U
Product Overview
BP24V28-2U rack-mount external battery pack offers extended battery runtime when used in conjunction with expandable 24V rack-mount UPS systems. Includes heavy-gauge cabling with high-current DC connector for safe, simple installation. Included mounting accessories support 2U rack-mount installation in 4-Post racks. Options for 2-point front-rail mounting, 2-post center-mounting and wall-mount installation available. Compatible with SMART750RMXL2U, SU750RTXL2U, SU1000RTXL2UA, SUINT1000RTXL2UA and other UPS systems that specify the use of this battery pack.
Main Features
- Extended-run UPS operation with compatible 24V DC systems
- Heavy-gauge cabling with high-current DC Connectors
- Rack-mount installation in 4-Post racks using 2U space
- Supports two-point front-rail rack-mount installation
- Balanced two-point center-mounting in 2-Post racks
- Enables wallmount installation
- Limit of 1 BP24V28-2U per UPS
General Information
Name: Eaton Tripp Lite BP24V28-2U Eaton Tripp Lite 24V 2U Rackmount External Battery Pack for select UPS Systems
Category: Batteries & Power Supplies, Batteries & Battery Packs, Battery Packs
UPC Code: 037332123329
Country of Origin: China. Country of origin is subject to change.
Specifications
ADI Part Number TC-BP24V282U Brand Name Eaton Tripp Lite Manufacturer Tripp Lite Manufacturer Part Number BP24V28-2U Packaged Quantity 1 Product Model BP24V28-2U Product Name 24V DC External UPS Battery Pack Product Type External Battery Pack
Hot Swappable Yes
Battery Characteristics Maintenance-free Battery Chemistry Sealed Lead Acid (SLA)
Depth 14" Width 18"