|TC-N042DAB02
N042DAB-002V-IV | TC-N042DAB02
Please sign in to view pricing, availability, and to add to cart.
Product Overview
Features | Decora-Style Insert Connects Audio/Video, Voice and Data Cable Lines at the Wall
Provides Extra Protection Against Certain Bacteria
High-Impact Construction Designed to Blend In Seamlessly with Your Room
This durable ivory-colored insert blends elegantly into any home or office décor for a sleek, professional installation. Mounting screws are included. The ABS plastic construction meets UL 94V-0 flame-retardant standards for protection against fire and high heat.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
Main Features
- 2-Port antibacterial wall-mount insert
- Decora style for seamless integration
- Supports audio/video, voice, and data
- Compatible with keystone jacks
- Antibacterial material inhibits bacteria
- Tested to ISO 22196:2011 standards
- Durable ivory ABS plastic construction
- UL 94V-0 flame-retardant standards
- TAA-Compliant for Federal Contracts
General Information
Specifications
TAA Compliant Yes
Color Ivory Depth 0.4" Height 4.2" Width 1.3"