TC-N237F18NW
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of TC-N237F18NW
Shop All Eaton Tripp Lite
Tripp Lite N237-F18N-WHSH CAT6 Keystone Jack Cable Assembly, Unshielded, PoE+, RJ45 M/F, 18" (45.72cm), Blue
N237-F18N-WHSH | TC-N237F18NW
Product Overview
Specifically Designed for Use in Surveillance and Other PoE Applications
Supports Power over Ethernet to Simplify Installation and Cut Down on Expenses
Because the N237-F18N-WHSH supplies up to 24W of power to the connected PoE or PoE+ device, it saves you the expense and effort of purchasing, connecting and installing new electrical wiring, outlets and individual power supplies.
CMR-LP (0.5A) Certified for Cable Installations with Increased Power Levels
Main Features
  • CAT6 Keystone Jack for PoE applications
  • 18" Cable for high wall or ceiling installations
  • Supports up to 100W Power over Ethernet