TC-N261S15BK
Sign In for Dealer Pricing
New to ADI?Become a Customer
Image of TC-N261S15BK
Shop All Eaton Tripp Lite
Eaton Tripp Lite N261-S15-BK Slim Unshielded Twisted Pair CAT6a Patch Cable, 15', Black
N261-S15-BK | TC-N261S15BK
Product Overview
Cat6a Cable Ideal for Your High-Density 10 Gigabit Ethernet Network
Special Slim Design for Better Airflow and Easier Installation
Snagless RJ45 Male Connectors Add Extra Protection
The RJ45 connectors' snagless design protects the locking tabs from being damaged or broken off during installation. The ends feature 50-micron gold plating to help ensure the most accurate signal transfer possible, improving near-end crosstalk (NeXT) performance to 650 MHz.
Premium Construction for Superior Performance
Manufactured from 28 AWG copper wire, the four-pair stranded cable is rated for speeds up to 10 Gbps. Integral strain relief gives the unshielded cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable move freely without cracking or breaking loose from the connector.
Main Features
  • CAT6a 10G Ethernet Cable for high-density networks
  • 15" Length for extended reach and flexibility
  • Slim design improves airflow and reduces clutter
  • Snagless RJ45 Connectors prevent damage during installation
  • 50-micron gold plating for accurate signal transfer
  • Rated for speeds up to 10Gbps
  • 28AWG copper wire for superior performance
  • Integral strain relief for added flexibility
General Information
Name: Eaton Tripp Lite N261-S15-BK Slim Unshielded Twisted Pair CAT6a Patch Cable, 15', Black
Category: Wire & Cable, Network Patch Cords, Category 6A Patch Cords