|TC-N48S2M24L
Shop All Eaton Tripp Lite
Tripp Lite N48S-2M24L12-20 OS2 Singlemode Preloaded Fiber Panel, 24F MTP/MPO-APC to 12x LC Duplex F/M, 24F Trunk Cables, 20m (65.6')
N48S-2M24L12-20 | TC-N48S2M24L
Product Overview
Preloaded Fiber Panel, 1U - 2x (24F MTP/MPO-APC to 12x LC Duplex F/M) 24F Trunk Cables, OS2 Singlemode, 20m (65.6').
Main Features
- 1U Panel with preloaded cabling for cost and time efficiency
- Includes 2x 24-fiber MTP/MPO-APC to LC Duplex trunk cables
- 20m (65.6') OS2 Singlemode cables for easy management
- Aluminum chassis with easy access to stored cables
- Reduces Cable clutter and improves airflow in racks
- Labels on cables and Panels for better organization
- Flexible Cable Length for reuse if equipment is moved
- Mounts in 1U of space in EIA-standard 19" rack
General Information
Name: Tripp Lite N48S-2M24L12-20 OS2 Singlemode Preloaded Fiber Panel, 24F MTP/MPO-APC to 12x LC Duplex F/M, 24F Trunk Cables, 20m (65.6')
Category: Data Comm & Networking, Patch Panels, Fiber Optic Patch Panels
UPC Code:
Country of Origin: . Country of origin is subject to change.
Specifications
Number of LC Ports 12 Number of Ports 12
Color Yellow Compatible Rack Unit 1U Compatible Rack Width 19" Depth 10.2" Form Factor Rack Mount Height 1.7" Rack Height 1U Width 17.3"