|TC-RBC48S
Shop All Eaton Tripp Lite
Eaton Tripp Lite RBC48S Replacement Battery Cartridge for Select 48V Eaton Tripp Lite SmartOnline UPS Systems
RBC48S | TC-RBC48S
Product Overview
The RBC48S Replacement Battery Cartridge breathes new life into select 48V UPS systems whose internal batteries are dead, aging or expired. Built to function in a wide range of operating temperatures, the RBC48S has been carefully screened and certified to restore your UPS system's runtime performance to its original specifications. The leakproof, no-maintenance RBC48S comes preassembled and prewired for quick and easy installation in your UPS system. Reusable packaging holds expired batteries for delivery to the nearest recycling center. Compatible with SUINT2200LCD2U and other models recommending its use.
Main Features
- Replacement battery for 48V UPS systems
- Restores UPS runtime to original specs
- Compatible with SUINT2200LCD2U
- Preassembled for immediate installation
- Operates in wide temperature range
- Rugged leakproof construction
- No maintenance required
- Reusable packaging for recycling
General Information
Name: Eaton Tripp Lite RBC48S Replacement Battery Cartridge for Select 48V Eaton Tripp Lite SmartOnline UPS Systems
Category: Batteries & Power Supplies, Batteries & Battery Packs, Battery Cartridges
UPC Code: 037332192448
Country of Origin: China. Country of origin is subject to change.
Specifications
ADI Part Number TC-RBC48S Brand Name Eaton Tripp Lite Manufacturer Eaton Manufacturer Part Number RBC48S Packaged Quantity 1 Product Model RBC48S Product Name Replacement Battery Cartridge for Select 48V Tripp Lite SmartOnline UPS Systems Product Type Battery Unit
Maximum Battery Life 5-Year Minimum Battery Life 3-Year Output Voltage 48V DC
TAA Compliant No
Depth 13.4" Height 2.6" Weight 25.99lb Width 9.1"